Akıllı telefonlar sürücüleri virajlara gelmeden önce uyaracak

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde akademisyenler akıllı telefonların sürücüleri virajlardan önceden uyarmasını sağlayacak uygulama geliştirildi.

Akıllı telefon uygulamaları alanında yapılan çalışmalardan birisi sürücüleri virajlarda uyaracak uygulama oldu. Bu uygulama ile sürücülerin kaza yapmasının azaltılması hedefleniyor.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayşegül Alaybeyoğlu başkanlığınında ile Fen Bilimleri Enstitüsünde eğitim gören yüksek lisans öğrencisi Berat Can Şenel ile, sürücüleri virajlardan önceden uyarmasını sağlayacak Akıllı telefon uygulamsı geliştirdiklerini kamu oyuna duyurdular.
İKÇÜ’den yapılan açıklamaya göre, uygulama ile birlikte araç sürücüsü, viraja 400 metre kala hızı konusunda akıllı telefon uygulaması ile uyarılıyor.

Tarfik kazalarının bir türlü önlenememesi veya kazaların yüksek seyretmesi gibi can kaybına neden olan önemli bir konuda katkı sağlanması bekleniyor. Yaralanma, araç hasarları, can kaybı gibi maddi ve manevi kayıpları en aza indirmeyi amaçlayan uygulamanın uluslararası kongrelerde ilgi gördüğü, uluslararası indeksli dergide ise değerlendirmeye alındığı bilgisi paylaşıldı

Gerçek rürücülerin ve araçların bulunduğu ortamda viraj yapılarında test edilen mobil yazılım uygulamasının başarılı sonuç verdiği ve uygulamanın mobil cihazlarda kullanımının açılarak hayata geçirileceği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen proje yöneticisi Doç. Dr. Alaybeyoğlu, araç kullanma esnasında sürücülerin çalıştırdığı uygulama sayesinde araç rotasını belirlemesinin ardından yol durumu ve virajların sürücüye uygulama ile bildirildiği belirtti.

Alaybeyoğlu, uygulama hakkında şunları kaydetti:

Alaybeyoplu AA’sı muhabirinin bilgisine göre baylaştığı bilgi şu”Viraja hangi hızla girilmesi gerektiği ve tehlike sınırları da uygulama tarafından belirlenmiş ve uyarılmış oluyor. Geliştirdiğimiz mobil uygulama güvenli sürüş yazılımı ile viraja 400 metre kala araç sürücüsüne uyarı gidiyor. Böylece sürücü viraja yaklaşmadan çok daha önce aracın hızını ayarlayabiliyor. Benzer diğer uygulamalarda ise viraja gelindiğinde sürücüye uyarı gidiyordu. Amacımız Aşırı hız kaynaklı trafik kazalarını önlemeyi hedeflemekteyiz. Araç kullanılabilen her yerde sürücülerin işine yarayacak bir uygulama.”

Uygulamanın sürücülerin hayatını kolaylaştırmada bir adım ileri götürüleceği beklenen bu projeyi gerçekleştiren üniversite ve ekibi kuyluyoruz.

Kaynak: AA – trthaber