Artık günde 10 ton fındık toplamak bu makine ile mümkün

Türkiye’de düz arazilerde kullanılabilen ve günde 10 ton fındık toplayabilen makine geliştirildi. Geliştirilen makine tanıtımı yapılarak kamuoyu ile paylaşıldı. Fındık tarımında işçilik maliyetini azaltmak için tasarlanan ve üretilen makine ile tarım sektöründe yeniliklerden biri çiftçilerin yaşamına girmiş oldu.

Düzce’de bir firma geliştirdi.

Düzde’de kurulan ve makina üretimi yapan firma, 8 yıllık gibi uzun bir süre ile bir  Ar-Ge çalışması sonucunda fındık üreticilleri için hizmet verecek ve düz arazilerde yere dökülen fındıkları toplayabilen “Kefeli 1800” adı verilen makine geliştirerek tanıtımını yaptı.

Samsun Çarşamba’da bir fındık üreticinin yeni geliştirilen makina ile deneme yaptığı ve başarılı olduğu fındık toplama makinesi, Samsun 3. Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’nda görücüye çıkarıldı. Yeni Fındık toplama Makinesi ile fındık üreticileri günde 10 tona kadar fındığı başarıyla toplayabiliyor.

Kefeli Tarım Aletleri Ldt. Şti. Yönetim Kurulu Üyesi Nusret Kefeli trthaber’e yaptığı açıklama ile ürettikleri makina hakkında bilgi vererek, yaklaşık 19 yıldır fındık toplama makinesi alanında üretim yaptıklarını açıkladı.

Samsun’daki Tarım fuarında tanıtıldı

Hortum ile çalışan çok sayıda fındık toplama makine olduğuna işaret eden Kefeli, “Özellikle düz ovalarda fındığın hortumlu yöntemle toplanmasının çok zor olduğunu ve başarılı olmadığını gördük. 8 yıl süren Ar-Ge çalışmasından sonra bir makine ürettik. Geçen yıl ürettiğimiz bu makine ile fındık toplama işinde deneme çalışması yaptık. Ürettiğimiz makina Başarılı olunca üretime geçerek Türkiye genelinde 10 kişiye satışını verdik. Çiftçiler bu makineden son derece memnun olunca ve makine başarılı sonuçlar verince seri üretime geçtik.” dedi.

Samsun’daki Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’nda ziyaretcilerin yoğun ilgisi ile karşılaşması sonucunda sadece bu makine için bir günde 55 sipariş aldıklarına dikkati çeken Kefeli, “Yüzde 100 yerli üretim bir makine. Ayrıca Türkiye şartlarına uyumlu ve başarılı. Fındık toplama yapabilen makineler daha önce yurtdışından İtalya’dan ülkemize getirildi. Çiftçilerimiz bunları ithal makeneleri alıp kullandı ancak verim almada sorunlar yaşadılar. Biz ise ülkemizin arazı şartlarına göre bir makine geliştirdik. Geliştirdiğimiz ürün günde 8 ila 10 ton arasında fındık topluyor. Arazi düz ve temizse bu yöntem ile bir günde 35 dönüm arazide fındık toplayabiliyor. Sadece fındık toplamakla kalmıyor, fındığı zurufundan da ayıklıyor.” ifadelerini kullandı.

“Fındık toplamada İşçilik maliyetimi düşürdü”

Çarşamba ilçesinde yılda 30 ton civarında fındık üretimi yapan Suat Yılmaz bu makineyi alarak ilk deneyen fındık üreticisi oldu. arazi koşulları tamamen uygun olmamasına rağmen hayli verim aldığını belirti.

Fındık Ürününün yarısından fazlasını bu yeni fındık tıoplama makinesi ile topladığını anlatan Yılmaz, “İşçilik maliyetim bir yılda 50 bin lira civarında oluyordu. Makine sayesinde bu rakam 22 bin liraya düşürdüm. Gelecek yıl arazi şartlarını makineye uygun hale getirerek işçilik maliyetimi 6 bin liraya kadar düşüreceğimi tahmin ediyorum.” diye konuştu.

Başarılı fındık toplama makinesi geliştiren firmayı birbiral olarak tebrik ediyoruz.