Biobank Türkiye’nin ’gen hafızası’nı kaydedecek

Kayseri’de Türkiye’nin ilk gen hafızası olma özelliği taşıyan “biobank”ın kuruluş çalışmaları başlamış olup 6-7 ayda Erciyes üniversite bünyesinde açılacak.

“Erciyes Doku ve Kordon Kanı Bankası Projesi” kapsamında “biobank”  Kayseri Erciyes Üniversitesinde (ERÜ) kurulacak ve Türkiye’nin genetik hafızası oluşturularak. Bu sayede hastalıklarla daha etkin mücadele edilmesinin önü açılmış olacak. Bilim insanları her türlü hastalık ve çözüm yöntemi konusunda araştırmalar yapabilecek ve yapılmış araştırmalardan faydalanabilecek.

ERÜ GenKök Müdürü Prof. Dr. Yusuf Özkul, ERÜ Betül-Ziya Eren Genom ve Kök Hücre Merkezi (GenKök) bünyesinde kurulacak merkezde, nadir görülen, teşhisi, tedavisi uzun zaman alan hastalıklarla ilgili daha hızlı ve kesin sonuçlar alabilmek mümkün olacak.s

Biyolojik materyaller bu merkezde toplanacak ve bu materyalleri ihtiyaç duyan araştırıcıların hizmetine sunulacak. Örnek, prostat kanseri ile ilgili çalışma yapmak istenmesi halinde ve bin tane prostat kanserine ihtiyac olur. Normal şartlarda bir kişinin bin prostat kanserini bulma ihtimali çok zayıftır ve çok uzun zaman alır. Bu merkez bunların DNA’sını, RNA’sını, canlı hücrelerini stoklayacak, toplanan veriler bilim insanlarına verilecek

Dünyda önemli bir seviyeye gelen bu tarz araştırmaları ülkemizde geliştirecek bu merkez ile artık bu alanda yarışa dahil olmuş olacağız..  Bu yöntemle biyomoleküler dediğimiz hastalıkların tanımında önemli olan biyomarkerların,  Global ölçekte çalışan ilaç firmalarının üniversitemize gelmelerini sağlayacağız. Farklı üniversitelerden öğretim elemanlarının ve araştırıcıların bu projeye dahil edilmesi sağlanacak.

Bütçesi 5 milyon lira

Kurulacak “biobank”ın yaklaşık 5 milyon lira maliyeti olması planlanıyor. proje bütçesinin yüzde 75’lik kısmını Orta Anadolu Kalkınma Ajansı, kalan kısmının ise da Erciyes Üniversitesi tarafından  karşılayacak

“Biobanklama” sisteminin Türkiye’de ilk olacak

Bu büyüklükte ve bu kapsamda bir biobanklamayı Türkiye’ye gelmesi ile hem bilimsel çalışma ile birlikte gelir getirecek çalışmalarda olacak..  Ar-Ge çalışması iyi ekip kurulması donanım ihtiyacının kurmanız muhtemelen 6-7 aylık bir sürec içinde tamlanması planlandı.

Proje kordinatörü Özkul, GenKök’ün çalışmalarının 2010 yılınında başladığını belirterek, “Hükümetimizin bizi desteklemesiyle günümüzde yüzlerce insanın çalıştığı, farklı çalışmaların yapıldığı bir bir merkez haline geldi burası. Bu ülke her türlü sorunun altından kalkabilir. Araştırma ve Ar-Ge yarışında dünya ile yarışabileceğimize inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Biobank” ile birçok hastalığın çözüme kavuşacağı bi sürecin başlaması Türkiye için sevindirici bir çalışma.

Kaynak: AA