Hava kirliliği sigara gibi etki yapıyor

Türkiye’de 3 büyük şehir hava kirliliğinde önde. Bunların içinde havası en kirli olan Ankara. Ankaralılar günde hiçbir sigara içmese dahi yaklaşık 2 buçuk adet sigara etkisine eş değer hava kirliliğine maruz kalıyor.

Dünya hızla kirleniyor, solunan hava zehirleniyor. Hava kirliliği insanların sağlığında adeta”sigara” etkisi yapıyor.
Amerikan araştırma şirketi Berkeley Earth bu noktadan yola çıktı, hava kirliliğinin günde kaç sigaraya bedel olduğunu hesapladı. 
İklim bilimi üzerine çalışan Berkeley Earth’ün yapmış olduğu hesaplamadan yola çıkan Dünya Sağlık Örgütü Dünya üzerinde yaklaşık 3 bin şehri inceledi.
Şehirlerdeki hava kirlilik oranları anlık olarak değişmesine raümen ölçümü yapılan bu 3 bin şehrin sadece üçte birinde değerler olması gereken sınırların içinde görülüyor. Diğer şehirler ise hava krililiği insan sağlığına zarar veren limitlerin üzerinde çıktı.

Shenyang günde 63 sigara ile kirlilikte birinci sırada.

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, hava kirliliği açısından insan sağlığına olumsuz etki eden en kötü koşullara sahip ülkeler Çin ve Hindistan olarak belirlendi.
Çin’de hava kirliliğin en yoğun olduğu günde insan sağlığı üzerindeki zararlı etkisi yaklaşık 3 paket sigaraya eş değer olarak ölçüldü.
Çin’in Shenyang şehri ise günde yaklaşık 63 sigara içmiş gibi olumsuz etkileyen hava kirliliği ile dünya üzerinde birinci sırada yer alıyor.

Günde 44 sigara içmiş gibi!

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi ise dünya genelinde ikinci sırada. Yeni Delhi’de görülen son hava kirliliği seviyesi yüzünden 19 milyon kişi günde istemeyerek 44 sigara gibi insan sağlığını olumsuz etkileyen sonuçlara maruz kalıyor.. 
İki paket sigaraya eşdeğer olan bu sayı, sağlık açısından tehlikeli sınırın çok üstünde. 

Türkiye’nin şehirleri kirlilikte ne durumda?

Yine Rapora göre havası en kötü üç il Batman, Hakkari ve Gaziantep olarak sıralandı. Bu 3 kentlerde yaşayanlar günde 3 sigaradan fazla içmiş gibi olumsuz etkiye maruz kalıyor.
Türkiye’de 3 en büyük şehre bakıldığında ise hava kirliliğinde birinciliği Ankara kimseye kaptırmıyor.. Ankaralılar gün içerisinde sigara içmese de 2 buçuk sigara içmiş kadar olumsuz etkiye maruz kalıyor.

İstanbul ve İzmir’de yaşayanlar ise günde 1 buçuk sigara içmiş gibi olumsuz havanın etki etkisine maruz. Bu iki şehrimiz elde ettiği bu olumsuz sonuçla Avrupa ortalamasını yakalıyor. Amerika’da ise bu değer yarım sigara olarak ölçüldü. 

Hava kirliliği, bugün dünyadaki yüzünde en büyük çevresel felaketi olarak kabul ediliyor. İnsan sağlığını gün boyu olumlu veya olumsuz etkileyen birinci faktör hava kirliliği her solunumda adım adım insan sağlığını olumsuz etkiliyor.

Dünya sigara kullanım haritasını ortaya çıkaran raporda, hava kirliliğinin en zararlı olan maddesi PM 2.5 olarak adlandırılan parçacıklar. Bu parçacıkların 2.5 mikron veya daha küçük olanlarını solumak insan sağlığında direk akciğerlerimizi direk etkiliyor, astım veya kansere neden oluyor. Bu durum vücudumuzda sigara içilmiş gibieş değer zarara yol açıyor.

Berkeley Earth’ün yaptığı hava kirliliği araştırmaya göre, dünyada her yıl bu  sorun nedeniyle ölenlerin sayısı aids, sıtma, tüberküloz ve diyabet’ten ölenlerden çok daha fazla. Bu araştırma sonucununda çıkan rakamın konunun ne kadar ciddi boyutlara ulaştığının kanıtı.

Sağlık alanında yapılan bu çalışmaların ülkelerin sağlık örgütlerince değerlendirilmesi ve sağlıklı bir yaşam için toplumun bilinçlendirilmesi zorunlu görülüyor.
Kaynak:TRT Haber