Kapalı Çarşı Eski Günlerini Arıyor

Kapalı çarşı esnafı bu sıralar çok dertli. Geçmişin eski günleri olmasa da masraflarını çıkarıp evlerine minimum ihtiyacını götürmek isteyen çok sayıda esnaf bulunuyor.
kapali-carsi-650x340
Rusya uçağının düşürülmesi, Sultanahmet, Beyoğlu, Vezneciler’de yapılan canlı bombalar ile intihar saldırıları tarihi kapalı çarşı ticaretini ve yaşamını vurmuş durumda. Esnaf bir buçuk yılı aşkın süredir turist sayısında ciddi azalma karşısında ayakta durmaya çalışıyor.
Maliyetlerin yüksek olduğu ve ticaretin adeta durma noktasına geldiği kapalı çarşıda esnaf bazen siftah yapmadan işyerlerini akşam kapayarak evine dönüyor.

Altın, döviz, halı, el işleme ürünler, hediyelik eşyalar, deri ürünleri gibi önemli başlıklarda bir zamanlar ekonomiye yön veren bu dünyanın en büyük ve en eski çarşısı o günlerini arar olmuş.

Geçenlerde Kapalı Çarşı esnafı olan dostlarımdan birini ziyaret ettim. Düşünceli ve çaresiz gördüm kendisini. Daha ne kadar dayanacağız? Ne olacak bizim halimiz? diye bana soruyordu. Doğrusu bende çok doyurucu bir cevap veremedim. Zira ekonominin her geçen gün daha da sorunlarla karşılaşacağını bekliyorum. Öncelikle hükümetin yanlış ekonomik politikalarının temelinde üretime dayalı bir anlayışın olmayışı ve hatalarda ısrar edişi benim bu kanıya sahip olmama neden.
Esnaf dostum yaklaşık bir yıl süredir maliyetlerini cepten karşılamakta. Çok daha yüksek kirası olan esnafların yavaş yavaş işyerlerini kapattığını ve çok sayıda esnafın kapandığını belirtti.
4000 civarında dükkanın bulunduğu ve yaklaşık 25.000 kişiye iş olanağı sağladığı ve Turizm sektörüne Türkiye ekonomisine önemli bir katma değer sağladığı göz önünde bulundurulursa tahribatın ne kadar ciddi olduğunu anlayabilirsiniz.

Kapaşı Çarşı esnafı işyelerini kapatıyor

kapali-carsi-cesme-875x350

600 üzerinde işyerinin kapandığı bu günlerde haber oldu gazete ve sanal medyada. 2016 yılı sonu itibarı ile 1500 işyerinin işyerlerini kapatması tahmin ediliyor. Yaklaşık % 90’ı Turist müşterilerden oluşan bu piyasa Turizm sektörünün adeta çökmesi ile sıkıntı her geçen gün büyüyor. 10.000 kişinin şimdiden işlerini kaybettiği belirtiliyor.
Öncelikle sorunların çözümünde Hükümetten beklenen birinci konu halk ile bir olup sorunlara çözüm aranmasıdır. İkinci olarak esnafın dayanışma kavramlarına yeniden kavuşması ve sahip olmasıdır. Görülen ise hükümetin ülke sorunlarını ikinci plana koyduğu ve kendi iktidar meselelerini öncelik haline getirdiğidir.
Tez elden herkesin ciddi bir şekilde anlayış değişikliğine gitmesi gerekiyor. Sorunlar daha büyümeden.
1460 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan bu tarihi çarşıya yaraşır bir aylayış ile tekrar üreten ve ekonomiye katlı sunan bir hale gelmesi tek dileğimiz.

www.deritel.com