Karakter özellikleri algılayabilen yazılım geliştirildi

Karakter özellikleri algılayabilen yazılım geliştirildi

İlginç yazılınmlardan biri daha yaşamımıza girmek üzere. Alman bilim insanları geliştirdikleri yazılım ile karakter özelliklerini algılayabilen yazılım geliştirdi. Bu yazılım gözlem yaparak insan karakteri hakkında verileri açıklıyor.

Avustralya Üniversitesi’inde psikologlar ve Alman bilim insanlarınlarında oluşan ekip tarafından geliştirilen  yazılım ile  200’den fazla fiziksel davranışı gözlemlendi. Yapılan gözlem sonucunda göz hareketleri ile kişilik özellikleri arasındaki bağlantıyı keşfetti.

Ekip adına yapılan açıklama yapanAndreas Insel, “Yüz ifadesi analizi yoluyla duygu tanıma alanında bazı çalışmalar var. Ancak bununla kişisel özellikleri algılamayı ilk kez başardık” dedi.

Kişisel özellikler duygulardan daha iyi analiz ediliyor

Göz takibi yapan 50 öğrenci yer aldığı çalışmalar ile önemli bulugulara ulaşıldı.. Öğrenciler, Saarland Üniversitesi kampüsünde 10 dakika yürüdü ve kampüs mağazalarından alışveriş yaptı.

Daha sonra, katılımcılardan gözlem yaptıkları kişilerin karakterleri hakkında değerlendirmeler yapması istendi. Göz takipçileriyle öğrencilerin göz kırpma sıklığı ve bir olaya ne kadar odaklanlandıkları ölçüldü. Bu gözlem ile bilim insanları hangi özelliklerin hangi göz refleks ve davranılşarı ilişkili olduğunu belirmeyi başardı.

Geliştirilen bu analiz yazılımla, kişinin duygusal,hoşgörülü, kararsız, meraklı gibi bazı belirgin özellikleri analiz edilip keşfedilebilecek.

Otizmli bireylere yardımcı olabilir

Geliştirilen yazılım teknolojisi insan duygularını ölçme konusunda yardımcı olacağı düşünülüyor. Bilim insanları ise, yaptıkları yazılımın hem iyi hem kötü yönde insanların üzerinde kullanılabileceğini belirtti. Ayrıca yazılımın insan ve makine arasında iyi bir etkileşimi sağlayacağını verilen diğer bilgilerden biri.

Yazılım daha ileriki zamanlarda geliştirilebilirse, otizmi bireyler üzerinde kullanılabileceği düşünülüyor.

Günceleme yapılmayacak olan bu yazılımda yapılacak tüm çalışmalar yazılımı geliştirme üzerine odaklanıldı. birbiral bir bir al akışveriş sanal marketi olarak bu ilginç yazılımın insan yaşamı üzerine ne gibi sonuçlar doğuracağını zamanla göreceğiz.

Kaynak: trthaber

Birbiral kolay alışveriş marketi